qнυdυяк
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
qнυdυяк

herteLden çaLanLarın sitesi..

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Sarp Levendoğlu

2 posters

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Sarp Levendoğlu Empty Sarp Levendoğlu C.tesi Kas. 01, 2008 5:40 pm

0zqemM

0zqemM
αdмiη
αdмiη

Oyunculuğa altı yaşında başladı. İstanbul Saint Benoit Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı okudu ve Kültür Üniversitesi Oyunculuk bölümünden mezun oldu. Yönetmen Mustafa Altıoklar'ın yeğeni olması dolayısıyla ilk oyunculuk çalışmalarını onun projelerinde yapmıştır. "O Şimdi Asker" adlı sinema filmi ve Lise Defteri, Çınaraltı, Emret Komutanım, Zeliha'nın gözleri,Gece Gündüz gibi dizilerde rol almıştır. Son olarak "Emret Komutanım Şah Mat" adlı sinema filminde rol almıştır.

http://www.gecegunduz.org/gece-gunduz/index.php

2Sarp Levendoğlu Empty Geri: Sarp Levendoğlu C.tesi Kas. 01, 2008 6:40 pm

hzL

hzL
αdмiη
αdмiη

payLaşım için saoL cnm;)

bunLarda benden bir cosmopoLitan röpörtajı ve resimLeri..;)

Sarp LevendoğLu - Cosmopolitan dergisi Eylül sayısı röpörtajı..

"Beğenmeyen Almasın" Sarp Levendoğlu

Ece Bildiren

Gece-Gündüz dizisinde çılgın bir polis memurunu canlandıran yakışıklı oyuncu, çok yakıştığı kamera önünden arka tarafa transfer olmak üzere. 13 yaşından beri dayısı Mustafa Altıoklar'ın izinden giderek denemeler yapan Levendoğlu'nu, çok yakında kendi filminin yönetmen koltuğunda göreceğiz gibi görünüyor.

Röportaj yapmaktan nefret eden ünlülerden bu kadar net ve kendinden emin cevaplar çıkmaz genelde. Çünkü o ünlülerin röportaj vermekten hoşlanmama sebebi, kendilerini iyi ifade edememeleri ve yanlış anlaşılmaktan çekinmeleridir. Sarp Levendoğlu içinse hiç böyle bir durum söz konusu değil. O anlaşılmak istemiyor ki yanlış anlaşılmaktan çekinsin! "Ben işimi yapıyorum; dizimi izleyip televizyonu kapatın, gerisini merak etmeyin" diyor, kendisiyle ilgili detay merak edenlere. Kendine olan güveni, mütevazı taraflarını gölgelesin istemiyor. Tüm bu ciddi tavırların yanında, Levendoğlu son derece komik, çocuksu ve mizah anlayışı gelişmiş biri. Zaten Bebek Kitchenette'in bahçesinde gerçekleştirdiğimiz fotoğraf çekiminde giydiği gömleklerden de çocuksu ruhuyla ilgili fikir edinebilirsiniz. Şaşırtıcı olsa da, Sarp Levendoğlu'nun düz beyaz ya da siyah gömleği yokmuş! "Kendimi sadece renkli şeyler içinde iyi hissediyorum, beyaz ya da siyah gömlek asla giymem, hiç 'ben' değiller. İlla giymem gereken resmi ortamlara bile Hawaiian gömleklerimi giyip gidiyorum" diyor ve ekliyor: "Beğenmeyen almasın."

Bilgi Üniversitesi'ni yarım bırakmışsınız. Bölümü mü sevmediniz?
Bölümüm, Gösteri Sanatları Yönetimi'ydi, bölümle sorunum yoktu. Ama devam zorunluluğu vardı ve ben çalışıyordum, bence tolerans göstermelilerdi. İnsanları mezun etmeme gibi bir amaç taşırlarsa, hiçbir şey kazandıramazlar.

Şu an devam ettiğiniz Kültür Üniversitesi'nde de aynı sıkıntıyı yaşamıyor musunuz?
Orada da devam zorunluluğu var ama daha olumlu karşılıyorlar, çalışan insanlara yardımcı oluyorlar.

Sizi ilk tanımaya başladığımızda Mustafa Altıoklar'ın yeğeni olmanız ön plandaydı. Sonra ne oldu da bu dayı-yeğen dayanışması bir daha gündeme gelmedi?
Mustafa'yı çok severim, ikinci babamdır. Onun yeğeni olmaktan gurur duyuyorum. Bunu duyurmamak, saklamak gibi de bir çabam hiç olmadı, çok duymuyorsanız denk gelmediği içindir.

Yönetmenlik yapmak istemenizde onun etkisi var mı?
Var tabii. Çocukken insanlar etraflarındakilerden kendilerine 'rol model' seçiyorlar. Aslında Mustafa doktordur, biliyorsunuz. Ben, o doktorluk yaptığı zamanlarda küçüktüm ve 'Doktor olacağım' derdim, sırf bu yüzden! Ama asıl meslek seçme bilincim oturduğunda Mustafa yönetmenlik yapmaya başlamıştı. Etrafında da hep yönetmenler ve oyuncular vardı. Ben de onlarla büyüdüm, gözümü onlarla açtım.

Yönetmen olmak için gereken tekniği nasıl öğrendiniz? Okulda yönetmenlik okumadınız bildiğim kadarıyla...
Yo, iki okulumda da yönetmenlikle ilgili teknik eğitimler aldım. Pratiğim de 13 yaşından beri yönetmenlere asistanlık yaparak gelişti. Oynadığım dizilerin bazı bölümlerini ben çektim. Zaten sette çekilen bir dizi bölümü, okulda okuduğunuz bir yıla bedel eğitim veriyor. Bir de yönetmen gözüne sahip olmak başka bir şey. Kamerayı nereye koyarsanız ne alacağınızı anında görmek sizi iyi bir yönetmen yapar.

Peki cesaret qerektiriyor mu birden yönetmenliğe soyunmak?Sizi hep oyuncu olarak tanıdık.Kendinize güveniyor musunuz?
Biraz ukalaca qelebilir ama dizi çekmek daha kolay qeliyor.Senaryoyu okuduğum zaman gözümün önünde planlar canlanıyor;refleks gibi.Film izlerkende yönetmenin kamera ve kurguyla ne yapmış olduğunu kare kare çözümleye biliyorum.Analetik bir hesap zaten bu.
Mustafa Altıoklar'ı nasıl buluyorsunuz?
Mustafa çoq iyi bir masal yönetmeni bence.İşlerini de şöyle yorumlayayım;bn kamerayı Mustafa gibi doğru yere koyabilen biri daha qörmedim.Öyle bir yere koyuyor ki, oradaki resmi ondan başka bulup çıkartamaz bence.
Şu anda bir sinema filmi çekebilir misiniz?Hazır hissediyor musunuz?
Kendi hikayem olursa çekerim.Hakim olmadığım bir hikayeyi anlatamam.Kesinlikle 'bn oldum,tamamım' gibi bir tavrım yok.Olmamalı da.Yönetmenlik hergün daha çok öğrenilen bir şey zaten.
Ne tarz filmler çekmek istiyorsunuz?
Türk sinemasında yapılan enbüyük hata Amerikan filmlerine özenme, sansasyon yaratacak zoraki sahneler ve oyuncularla filmi doldurma.Bizim filmlerimiz bizim derdimizi anlatmalı.O zaman burada da alkışlanırız,Cannes'da da.
İlk dizide yakışıklı ve popüler bir lise öğrencisini oynuyordunuz.Kendi lise hayatınızda dizideki gibi kızların ilgisinden kaçarak mı qeçti?
Aslında dizide içine kapanık bir çocuğu oynuyordum.Yani kızlar belki hayrandı ama oynadığım karakter de hayranlık bırakan artı bir özellik yoktu.Lise hayatımda da ilgi çeken bir çocuktum.Popülerliğim fırlamalığımdan kaynaklanıyordu.Ama ilgiden kaçmıyordum, o yaşta kimse kızların ilgisinden kaçmaz.Aksine hoşuma gidiyordu.
Fırlamalıklarınız yüzünden öğretmenler anne babanıza şikayet etmiyorlarmıydı sizi?
Annemle babam ayrı benim.Annem İstanbulda oturuyordu,dolayısıyla o gidiyordu veli toplantılarına.Ama o da bıktı bir yerden sonra, 'Kocaman adam oldun, parada kazanıyorsun, kendi sorumluluğunu taşı artık' dedi.Kendi halime bırakıldıktan sonra daha başarılı bir öğrenci oldum zaten.
[b]
Sizi iLk tanımaya başLadığımızda Mustafa ALtıokLar'ın yeğeni oLmanız ön pLandaydı. Sonra ne oLdu da bu dayı-yeğen dayanışması bir daha gündeme geLmedi?

Mustafa'yı çok severim, ikinci babamdır.
FırLamaLıkLarınız yüzünden öğretmenLer anne babanıza şikayet ediyorLar mıydı sizi?
AnnemLe babam ayrı benim. Annem İstanbuL'da oturuyordu, doLayısıyLa o gidiyordu veLi topLantıLarına. Ama oda bıktı bi yerden sonra,"Kocaman adam oLdun,para da kazanıyorsun,kendi sorumLuLuğunu taşı artık" dedi. Kendi haLime bırakıLdıktan sonra daha başarıLı bir öğrenci oLdum zaten.
Eski sınıf arkadaşLarınız ya da hocaLarınız şaşırıyorLar mı tanınmış biri oLmanıza?
"Senin böyLe bir şey oLacağın beLLiydi zaten" diyorLar.Okurken deyönetmen yardımcıLığı yapıyordum. O yüzden şaşırmıyorLar.
O zamanLardan bir star ışığı söz konusuydu yani?
Yok canım ne starı,ne ışığı?Ben star faLan değiLim, o başka bir şey.
ÜnLü oLmak çok da umrunuzda değiLmiş gibi bir ruh haLiniz var.Gerçekten öyLe mi?
Umursayıp yaşanmaz ki hayat.ÜnLüyüm diye yaşaya bir sürü maymun var ortada.Bu çok aldatmacalı bir şey. Dizi yıLdızı oLursunuz,iki ay sonra dizi biter..sonra kimse sizi hatırLamaz. Bunun büyüsüne kapıLmak bence ahmakLık.Ben işimi yapıyorum,işimin gereği oLarakda tanınıyorum.OLay bundan ibaret.
Röpörtaj vermeyide sevmiyorsunuz,İnsanLarın sizi meraketmesinide mi önemsemiyorsunuz?
Kendimi anLatma kaygısı taşımıyorum,o yüzden. Diziyi izLeyin ve kapatın,gerisini merak etmeyin diye düşünüyorum. Bende beni izLeyenLerin hayatını merak etmiyorum!
ÜnLü oLmanın en sıkıcı yönü nedir?
ÜnLü oLmanın en sıkıcı yanını söyLeyeyim size; (Cep teLefonunu gözüme sokup fotoğraf çekiyor.)İşte bu. Otururken, yürürken, yorgunken,cenazeda... Her yerde cep teLefonuyLa fotoğrafınızı çekmeye çaLışıyorLar.Ben bir de rahat oLmayı seven adamım. Her yerde yürürüm,yemek yerim. Ama artık eskisi gibi zgür oLamıyorum.
SürekLi çekiştiren,Laf atan,fotoğraf çeken biriLeri var.Bu çok yorucu oLuyor..
Var mı yaşadığınız tuhaf bir oLay bununLa iLgiLi?
Bir kadın kapıya geLip"Merhaba, ben komşunuzum. ŞirkettekiLerLe iddiaya girdik,sizi şirkete getirebiLeceğimi söyLedim,GeLir misiniz?" demişti. NasıL bir istek bu?
BöyLe maymun zannediLdiğimiz zamanLar oLuyor..
Biraz kapaLı kutu gibi görünüyorsunuz ekrandan. Kendi çevrenize karşı da sessiz,fazLa konuşmayan,özeLini payLaşmayan biri misiniz?
Hiç suskun faLan bir insan değiLim özeLimde.Kendime ait bir çevrem var.O insanLar da gazeteLerde gördüğünüz insanLar değil.OnLarLa çok eğLeniyorum.Ekranda nasıL gözüktüğümLe de iLgiLenmiyorum..

Genellikle yakışıkLı ve popüLer erkekLerin maymun iştahLı ve çapkın olması bekLenir.Siz pek öyLe durmuyorsunuz.Hiç şımardınız mı gördüğünüz iLgiden?
AsLında şımardım.ŞöyLe; Lise defteri varken Arda KuraL'La kendimizi bir şey zannettiğimiz bir-iki ay oLmuştu. Kimseye pas vermiyorduk. İmza isteyenLere burun kıvırıyorduk,"şu kız bana hayran,şu da bana bayıLıyor" gibi saçma sapan havaLara girmiştik. Ama aLLahtan fazLa uzun sürmedi,kısa zamanda kendimize geLdik!
Çapkın bir erkek misiniz?
NormaL bir erkeğim.Dönem dönem çapkınım diyeLim.Yani çapkınLıksa;etrafıma bakarım, beğendiğim insanLarLa konuşurum.
İki kişiyi bir arada idare ettiğiniz faLan oLdu mu? Ya da ciddi düşünmediğiniz kadınLarı ümitLendirdiğiniz?
Hayatımda böyLe şeyLer oLdu ama hep dürüst oLmuşumdur. Yani iki kişi varsa,ikisi de mutLaka durumdan haberdardır.GizLi iş yapmam..DoLandırıcıLık gibi bir şey çünkü öteki. ZavLLıca bir erkek davranışı.
HayaL gücü geniş oLan erkekLer geneLde romantik oLurLar. Siz de öyLe misiniz?
Yok romantik değiLim. Canım,cicim yapmam pek.Zoraki oLuşturuLmuş mumLu biLmem neLi atmosferLeri de sevmem,fiLmLerden çıkmış yapay sahneLer gibi geLir.Romantizm kendiLiğinden oLursa güseL. MeseLa KeLebekLer Vadisi'nde tekneden atLayıp kıyıya kadar yüzüp ,orada şarap içip gün batımını izLemek bence çoq daha doğaL.
Aşık oLduğunuzu nasıL anLarsınız?
SürekLi onu düşünmeye başLarım..
Şuan da bir iLişkiniz var mı?
Var. Ama kim oLduğunu anLatmayacağım.
O zaman sizi nasıL etkiLediğini anLatın.
Çok eğLenceLi,neşeLi biri.Çok ortak yönümüz var.Çok konuşuyoruz.
Benim için konuşabiLmek çok önemLidir.Çok akıLLı ayrıca.Zaten aptaL kadına,daha doğrusu aptaL insana hayatımın hiç bir aLanında tahammüL edemiyorum.
EtkiLendiğiniz bir kadına yakLaşırken neyinize güvenirsiniz?
Ortak özeLikLerimizin hoşuna gideceğini düşünürüm."YakışıkLıyım,popüLerim" faLan değiL yani. Bu tür sığ şeyLerLe gerçekbir iLişki başLayamaz,en fazLa cinseL bir çeKim oLabiLir..
Aşkın hayatınızda nasıL bir yeri var?
ÖnceLiKLe özgürLük.ÖzgürLüğümü birde yanLızLığımı payLaşmayı sevmiyorum.Aşk bunLardan sonra, ikinci-üçüncü sıraLarda geLiyor.
Kendinizde itici buLduğunuz,kendinize yakıştıramadığınız şeyLer var mı?
AptaL insanLara tahamüL edemiyo oLmamı yanLış buLmuyorum,çünkü neticede insan değerLidir.Ama eLimde değiL,bunu değiştiremiyorum..
ArkadaşLarınıza ve sevgiLinize sorsak sizi hangi sözcükLerLe tanımLarLar?
SevgiLim sert oLduğumu söyLer.ArkadaşLarımsa "Animal,kin tutan,makaracı" diyebiLirLer..
Kin tutar mısınız?
Evet çünkü arkadaşLar birbirLerine kızgınLıkLarını beLLi etmezLerse çoq yaLama iLişkiLere dönüşür.
Siz nasıL tanıımLarsınız kendinizi?
Zeki, aLgıLarı açık.
Size nerede ne yaparken rastLayabiLiriz?
Ormanda,doğada yürürken,Fetiye'de tatiL yaparken,Crystal'da eğLenirKen,Changa'da yemek yerken,evde arkadaşLarıma yemek yaparken.

SARP HAKKINDA KISA KISA..
sigara içiyor mu?
Hayır.
GömLekLerini nerden aLıyor?Taksim,yurtdışı ve Ebay'den
TahammüL edemediği?AptaLLık..
Masumiyet mi dişiLik mi?DişiLik
Hayvan besLiyor mu?"Jedi adında bir kedim var"
HayaLindeki araba."Benim arabam;Dodge challenger
En çok parayo nereye harcıyor?yemeğe(:
BurçLara inanıyormu?Zaman zaman
Son gittiği konser?Pink fLoyd.
Nerede spor yapıyor?Hillside Alkent.